piątek, 30 września 2011

Konferencja p.n. „Pomagaj – zostań wolontariuszem”

Młodzieżowa Grupa Działania wspólnie ze Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Przewlekle Chorym Dar Serca zorganizowała konferencję poświęcone wolontariatowi w Sztumie "Pomagaj - zostań wolontariuszem", która odbyła się 30 września 2011 r. w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sztumie. Celem spotkania było zaprezentowanie pracy wolontariatu w Sztumie, a zatem mieliśmy okazję wysłuchać, jak działają wolontariusze następujących organizacji:
- Daru Serca
- Szkolnego Koła CARITAS Szkoły Podstawowej nr 2
- Szkolnego Koła Wolontariatu Zespołu Szkół w Sztumie
- Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska
- Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej - Warsztaty Terapii Zajęciowej w Koniecwałdzie
- Młodzieżowej Rady Powiatu i Młodzieżowej Grupy Działania .
Spotkanie uważamy za udane. Wiele dowiedzieliśmy się o sobie nawzajem, a co najważniejsze utwierdziliśmy się w przekonaniu, że wolontariat jest polem do samorealizacji każdego, kto podejmuje się bezinteresownego działania na rzecz innych osób. Do wolontariatu zapraszamy wszystkich chętnych bez względu na wiek.
Akcja ta została zorganizowana w ramach Europejskiego Roku Wolontariatu przy współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej oraz Przedstawicielstwu Komisji Europejskiej w Polsce.

„Młodzi Głosują w Powiecie Sztumskim” - wybory parlamentarne 2011

Tak się złożyło, że Młodzieżowa Grupa Działania w Sztumie miała zaszczyt koordynować w powiecie sztumskim akcję Centrum Edukacji Obywatelskiej "Młodzi Głosują", dlatego zdecydowaliśmy się, że zorganizujemy debatę przedwyborczą z kandydatami na posłów, którzy mieszkają w powiecie sztumskim lub prowadzą biuro poselskie w Sztumie. 27 września 2011 r. w Sali Konferencyjnej Powiatu Sztumskiego o godz. 17.00 rozpoczęła się długo oczekiwana debata, na którą przyszli zarówno młodsi jak i starsi mieszkańcy Ziemi Sztumskiej. Jednak zanim zaczęło się wielkie odpytywanie to wszyscy obecni na sali mieli możliwość wzięcia udziału w prawyborach. Następnie Krystian Zdziennicki z Dawidem Szotem otworzyli debatę, w której wzięli udział (w kolejności alfabetycznej): Wojciech Cymerys (PSL), Andrzej Jaworski (PIS), Jerzy Kozdroń (PO), Dorota Pawłowska (PO), Anna Serocka (PSL) i Marzena Zawisza (SLD). Zanim kandydaci zostali "wzięci do tablicy" to została przedstawiona prezentacja multimedialna n.t. wyborów parlamentarnych. Pierwsza cześć debaty maiła charakter typowo pro-frekwencyjny, gdyż moderatorzy debaty zadawali pytania z tej dziedziny oraz poruszali zagadnienia dotyczące ordynacji wyborczej (czy zmiana obecnej miałaby wpływ na wyższą frekwencję). Następnie redaktor lokalnej gazety "Powiśle - Sztum i Dzierzgoń" dodatku do Dziennika Bałtyckiego Piotr Piesik przygotował serię pytań. Ostatnia cześć debaty należała do mieszkańców, którzy mieli możliwość przedyskutowania tematów, które najbardziej ich interesowały. Mieszkańcy najwięcej pytań mieli do obecnego Posła na Sejm RP Jerzego Kozdronia z PO.  Oprócz naszego dużego przedsięwzięcia zorganizowaliśmy inne mniejsze działania zachęcające mieszkańców, aby poszli na wybory. 30 września Krystian Zdziennicki udał się do Zespołu Szkół w Sztumie, aby pomóc przy organizacji prawyborów w szkole. Również w sztumskim ogólniaku został puszczony uczniom kilku klas film” Sejm RP – Tradycja i Współczesność”. Z kolei po południu wolontariusze MGD rozdawali mieszkańcom Sztumu ulotki pro-frekwencyjne przygotowane przez CEO i Fundację Batorego.